Forum

Start new conversation

Categories

Conversation - Kultura przez duże "K"

Edyta "sovrumana" G.
7 years, 2 months ago

Ostatnio Gdańsk przegrał walkę o miano stolicy kultury w 2016 roku. Uważam jednak, że cała metropolia spełnia potrzeby kulturalne swoich mieszkańców.
Po pierwsze w Trójmieście jest organizowanych pełno festiwali. Ich nazwy można wymieniać godzinami. Wymienię tylko te najciekawsze: FPFF, FETA, Festiwal Muzyki Organowej, Ladies Jazz Festival, Festiwal Szekspirowski itd. Te małe święta kultury przyciągają corocznie wiele osób z Trójmiasta i okolic.
Dodatkowo latem na trójmiejskich plażach można oglądać spektakle w plenerze. Teatr Miejski w Gdyni wystawia w tym roku spektakl „Słodkie lata 20, 30” na scenie letniej w Orłowie. Teatr Wybrzeże zaś, zachęca osoby do wybrania się na spektakl w czwartek- bilet tylko 20 zł.
W Gdyni, Gdańsku i Sopocie jest cała gama instytucji kultury- gdańska Łaźnia, Opera, Filharmonia Bałtycka czy PGS w Sopocie. Placówki te nie stoją w miejscu- ciągle tutaj coś się dzieje.
Gdynia otwiera się także na literaturę, przyznając Nagrodę Literacką podczas Literaturomanii. W tych dniach można uczestniczyć na ciekawych wykładach i prelekcjach. Można także zaznajomić się z nowościami na polskim rynku wydawniczym.
Nie można mówić o kulturze zapominając o filmie. Tutaj też Trójmiasto wychodzi na przeciw miłośnikom dobrego kina. Na terenie metropolii działają liczne dkf-y, gdzie można zobaczyć nieznane filmy, zaliczane do klasyki. I tak za niewielkie pieniądze można zaznajomić się z Banuelem czy Bergmanem.
Oferta kulturalna Trójmiasta jest ogromna, dlatego szkoda, że Gdańsk został pokonany przez Wrocław. Jednak myślę, że dla ludzi spragnionych miano stolicy kultury nie jest potrzebne by partycypować w kulturze.

Your opinion: