Muzeum Narodowe

Based on 8 reviews

Add photos
BEZPŁATNE SOBOTY
W soboty wstęp bezpłatny na wystawy stałe. Bilet do Panoramy Racławickiej upoważnia do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego.
7 years, 5 months ago

Przestrzeń muzealna przez wiele lat była przeze mnie postrzegana niczym przestrzeń sakralna - chodziłam z sali do sali na paluszkach (mimo to podłoga zawsze zaskrzypiała...), mówiłam szeptem, nabożnie przystawałam przy każdym eksponacie. Sytuacja zmieniła się, gdy poszłam na studia związane ... Categories: Entertainment and Arts  Museums 
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław
71 372 51 50
http://www.mnwr.art.pl/

Reviews

 • Beata
  430
  7 years, 4 months ago

  15 maja 2011 roku wszyscy chętni mogli wybrać się do wrocławskich muzeów. Bardzo chciałam zobaczyć wnętrze Muzeum Narodowego, więc bez zbędnego myślenia namówiłam znajomych i wzięliśmy udział w tej zabawie. Mnie samej spodobała się książka z XVIII wieku, w której mogłam przeczytać przysięgę niewiast odbierających dzieci. Miedziana lewatywa budziła z kolei bardzo skrajne emocje. Mogliśmy obejrzeć również ładnie malowane naczynia aptekarskie oraz przyrządy ginekologiczne. Duże wrażenie zrobił na nas rysunek dziecka w łonie matki, które było wyciągane szczypcami.
  Zorganizowany był również Festiwal Wysokich Temperatur, gdzie można było ulepić sobie coś z gliny i poobserwować pracę kowala. Fajna sprawa! :)
  Przy okazji chciałabym dodać, że kilka razy w roku Muzeum Narodowe organizuje jakby dni otwarte, podczas których chętni mogą naoglądać się do woli tego, co akurat muzeum oferuje. Warto śledzić stronę tego muzeum i korzystać.

  Useful (0) Funny (0) Cool (0) Interesting (0)
  Flag as unappropriate
  Mateusz "Kwietniu" Kwiecień Bardzo ciekawa i użyteczna recenzja. Czyta się przyjemnie :-)
 • Mateusz "Kwietniu" Kwiecień
  295
  7 years, 5 months ago

  Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduję się w malowniczym, obrośniętym bluszczem gmachu,blisko centrum. Wstęp kosztuję tylko 15 zł, zaś w soboty można wejść do budynku za darmo. Muzeum we Wrocławiu ma jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w kraju. Stała Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej jest prezentacją dzieł twórców, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju plastyki XX wieku. W skład wystawy stałej składają się: "Sztuka śląska XII-XVI", "Sztuka śląska XVI-XIX","Sztuka Polska XVII-XIX" oraz "Polska sztuka współczesna". Muzeum charakteryzuję się niesamowitym klimatem i urokiem, który przyciągnie nie tylko wielbicieli sztuki. Dodatkowo Muzeum może poszczycić się niesamowitą ilością zdobień i kolumnami, którę robią ogromne wrażenie na zwiedzajacych. Polecam gorąco do odwiedzenia tego miejsca, bo naprawdę warto!

 • Żaneta "jenny" Paraniak
  405
  7 years, 5 months ago

  Nigdy nie lubiłam muzeów i oglądania ,,staroci". Dlatego do wrocławskiego muzeum także nie miałam zamiaru się wybierać, a w dodatku jeszcze za to płacić. Jednak okazja nadarzyła się szybciej niż się spodziewałam. Przyszły pierwsze studenckie juwenalia i noc muzeów. I odwiedziłam ten piękny gmach, aż wyjść z niego nie chciałam. Wszystko było takie magiczne, że aż zaparło dech w piersiach. Wspaniałe miejsce, które każdy MUSI odwiedzić.

  Useful (0) Funny (0) Cool (2) Interesting (0)
  Flag as unappropriate
  Mag "magiermek" Gie Ciekawa recanzja, tylko że... jak już się nazwie coś takim "must go", to to strasznie odstrasza. Nikt nie lubi musieć odwiedzać czegokolwiek. ;) Chociaż ja tak czy siak się (kiedyś...) pewnie wybiorę.
  Żaneta "jenny" Paraniak Trzeba się dobrze nastawić ;)
 • NATALIA
  560
  7 years, 6 months ago

  Ostatnio spragniona sztuki nowoczesnej postanowiłam wybrać się na wystawę tymczasową do Muzeum Narodowego, gdzie zagościła słynna polska artystka i feministka zarazem- Natalia LL. Prace to ciąg i pokazujący zmiany jakie zaszły w artystce od lat 70, są one obrazem jej samej, która swoim ciałem manifestuje konsumpcjonizm, reifikację jednostki, w niezwykłych zestawieniach.
  Kompozycje są ciekawe, nowoczesne, bardzo otwarte na współczesne problemy. Mają doskonały przekaz i niezwykle przemyślana formę, jednak istnieją pewne fragmenty twórczości artystki, z którymi światopoglądowo się nie zgadzam, ale sztuka jest także polem polemiki, zatem i tę wystawę potraktowałam jako początek wewnętrznej dyskusji. Całość jest bardzo udana i serdecznie polecam.

 • Martyna "mtyminska" Tymińska
  320
  7 years, 6 months ago

  Nie jestem specjalną entuzjastką sztuki współczesnej, tym bardziej nie jestem ekspertem. Wybrałam się na wystawę Natalia LL Opera Omnia, żeby poszerzyć horyzonty i być może nauczyć się odbioru sztuki współczesnej.
  Natalia Lech-Lachowicz to jedna z prekursorek polskiego performance, w naszym kraju uważana jest też za prekursorkę feminizmu. W rzeczywistości jej prace pokazują, że artystka nie daje się zaszufladkować, nie pasuje do żadnego ze stereotypów. Wystawa w muzeum Narodowym pokazuje ciągłość twórczości L.L , porusza problem konsumpcyjności współczesnego świata a także przedmiotowego traktowania człowieka. Artystka używa swojego ciała jako materiału służącego sztuce, fotografuje samą siebie. Z pewnością nie żałuję, że wybrałam się na wystawę.

 • Martyna "mtyminska" Tymińska
  320
  7 years, 6 months ago

  Żeby obejrzeć wszystkie eksponaty zgromadzone w tym pięknym, porośniętym bluszczem budynku, trzeba poświęcić kilka godzin. Zwiedzać można wystawy stałe, np. sztuka Śląska XVI-XIX w czy sztuka współczesna, jak również wystawy czasowe. Wśród zbiorów muzealnych znajdują się prace Matejki, Wyspiańskiego czy Hasiora. Podziwiać je można na własną rękę lub w towarzystwie przewodnika.
  Znużeni zwiedzający niech zajrzą do kawiarni na pierwszym piętrze i posilą się kanapkami, sałatką czy zupą. Wszystko wyśmienite i w przystępnych cenach.
  Pragnący poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki powinni skierować się do biblioteki muzealnej.
  Dodatkowym wabikiem jest darmowy wstęp w każdą sobotę.

 • Martyna P.
  345
  7 years, 7 months ago

  Nie mogę stwierdzić, żebym była wielką fanką chodzenia po muzeach - lata jeżdżenia na wycieczki szkolne, których li i jedynym celem właśnie Zwiedzanie przez wielkie Z było, zrobiły swoje i skutecznie mnie do tego typu wycieczek zniechęciły. Acz w zeszłym roku, podczas Nocy Muzeów, niechęć moja w coś w rodzaju zaciekawienia się zmieniła i, jak pół Wrocławia, wybrałam się na maraton.

  Wizyta w Muzeum Narodowym wywołała u mnie takie uczucie... wewnętrznego "wow". Ogromny zbiór eksponatów, częśc gdzieś już w książkach przed latami widziana.. Nieporównywalne z zobaczeniem ich na żywo. I sympatyczna pani, która co chwilę pytała, czy widziałyśmy już Matejkę. Ale chyba najbardziej podobała mi się wystawa dotycząca polskiej sztuki współczesnej - jest to wystawa stała, warto przyjść i zobaczyć.
  Poza tym wrażenie robi sam budynek - spacerując krużgankami można poczuć się, jak w innej epoce.

 • Hania "calina" Kamieniecka
  410
  7 years, 8 months ago

  Przestrzeń muzealna przez wiele lat była przeze mnie postrzegana niczym przestrzeń sakralna - chodziłam z sali do sali na paluszkach (mimo to podłoga zawsze zaskrzypiała...), mówiłam szeptem, nabożnie przystawałam przy każdym eksponacie.
  Sytuacja zmieniła się, gdy poszłam na studia związane ze sztuką i w muzeach zaczęłam bywać częściej niż od święta. Wtedy też okazało się, że Muzeum Narodowe to nie kościół, a cudowna przestrzeń, w której można się rozwijać. Panie na krzesłach nie były już takie straszne, wręcz przeciwnie - z pasją opowiadały o obrazach Matejki, Pruszkowskiego czy konserwacji papieru. Chętnie służyły pomocą.
  Do "naszego" Muzeum naprawdę warto przychodzić.
  Chociażby dlatego, że ma jedną z największych w kraju kolekcji sztuki nowoczesnej. Można tu obejrzeć wystawy stałe (sztuka śląska od XII po XIX w., sztuka polska XVII i XIX wieku, polska sztuka współczesna) oraz czasowe (polecam: Secesyjne szkło z wytwórni czeskich, do marca 2011).
  Niewiele osób jednak wie, że do Muzeum przylega biblioteka (wejście od ul. Wyszyńskiego), która oferuje bogaty księgozbiór z zakresu historii sztuki i nauk pokrewnych (warto tam zajrzeć ze względu na niepowtarzalny klimat lektorium i zapach starych książek) oraz że Muzeum organizuje bezpłatne cykle edukacyjne, na które może przyjść każdy. Miłego zwiedzania! :)

  Useful (2) Funny (0) Cool (2) Interesting (0)
  Flag as unappropriate
  Marta "netineti" Z. W kwestii przestrzeni muzealnej miałam tak samo jak Ty... A "odczarowanie" muzeum nastąpiło, gdy zobaczyłam w jedej z sal leżące na podłodze dzieciaki, z zapałem tworzące kredkami własne dzieła :)
  Hania "calina" Kamieniecka tak, dzieciaki z szeroko otwartymi buziaki przez Canalettem albo przygryzionymi językami ze skupienia podczas malowania są fantastyczne! :) a pufki wygodne.

Your opinion

Brak zdjęcia


Please rewrite these characters into the box to verify you are human.
wibrator amy - ekskluzywny wibrator dla kobiet